Til daglig jobber Anne i forsvarsindustrien i Värmland, hvor hun leder og koordinerer flere relaterte prosjekter for å nå felles forretningsmål. Hun drives av en sterk nysgjerrighet og et ønske om å utvikle seg – både profesjonelt og som individ. Dette gjenspeiles i hennes engasjement på fritiden, der hun ønsker å forbedre helsetjenesten med pasienten i fokus, gjennom digitalisering og mer effektive arbeidsmetoder.
– Jeg er en nysgjerrig person som vil lære meg så mye som mulig om livet for å utvikle meg og bidra til en bedre fremtid. Jeg liker å møte nye mennesker og få nye perspektiver på ting, og derfor syntes jeg opplegget var spennende – særlig siden programmet går på tvers av grensen mellom Sverige og Norge, sier Anne Bernadette Åhl.
Mentorskap er ikke nytt for Anne. I mer enn ti år har hun hatt mentorer som har hjulpet henne å utvikle seg i ulike faser av livet og karrieren. I programmet ble hun matchet med Wenche Huser Sund, entreprenør og daglig leder for Salgsfabrikken i Kongsvingerregionen, som har lang erfaring med å starte og utvikle bedrifter. Hun har også vært mentor flere ganger og brenner for å se andre utvikle seg.
– Jeg vil hjelpe mennesker med å utvikle seg ved å dele mine erfaringer. Det er både inspirerende og helt fantastisk å få være en del av en slik reise. Alle som vil lykkes i arbeidslivet burde ha en mentor å sparre tanker og idéer med. Anne har dessuten et utrolig driv og stort potensial til å lykkes med det hun tar på seg, sier Wenche Huser Sund.
Selv om mentor og adept befinner seg i forskjellige land, har samarbeidet fungert godt takket være digitale møter.
– Hurra for teknologien! Jeg får alltid mye energi og nye tanker etter møtene våre, sier Anne.
Samtalene har blitt en viktig del av Annes utvikling. Gjennom mentorskapet, ved å diskutere idéer og utfordringer sammen med sin mentor, får hun nye perspektiver og mulighet til å reflektere over sine drivkrefter og bruke dem mer bevisst.
– Det er veldig verdifullt å ha noen som stiller spørsmål og utfordrer tankemønstrene mine. Det gir meg virkelig fart. Jeg har fått verktøy for bedre å forstå når jeg skal bruke initiativkraften min, og når det noen ganger er bedre å la ting være, sier Anne.